Se suchým ledem se dá užít spousta zábavy. 

                                               

Tady je několik příkladů...

 1. Velká bublina                                                                           

Co budeme potřebovat:

mísu či jinou větší nádobu, malou misku, suchý led, pruh látky nebo provázku delší než průměr mísy, saponát, horkou a studenou vodu a hadr na utření.

Provedení:

do malé misky si namícháme ze studené vody a saponátu koncentrovanou směs. Do mísy nalijeme čistou horkou vodu. Do horké vody nasypeme velkou naběračku suchého ledu, tím se nám začne velmi intenzivně uvolňovat plynný oxid uhličitý. Pruh látky namočíme ve vodě se saponátem – neždímeme jej, jen ho necháme lehce okapat. Napnutým pruhem látky přejedeme rychle přes celý okraj mísy tak, aby nám vznikla v míse blána. Ta se začne s přibývajícím oxidem uhličitým přeměňovat na bublinu. Po chvíli praskne a můžeme pozorovat krásný efekt.

 

Vysvětlení:

V míse pod bublinou se začne hromadit plynný oxid uhličitý-zvětšuje se tlak plynu, který a začne působit na blánu, z níž se vytvoří obří bublina. Až tlak překová povrchové napětí bubliny, bublina praskne a plyn se rozplyne

   

 2. Bubliny plněné CO2                                                                          

Co budeme potřebovat: 

velkou nádobu s otvorem pro hadici viz obrázek(můžeme vyrobit z pet lahve-řádně utěsníme), suchý led, horká voda, hadice délka cca 50 cm, do níž napevno zasuneme trychtýř, malá kádinka se silnou směsí saponátu a vody, pletené rukavice

Provedení:

Do nádoby nalijeme přibližně do poloviny horkou vodu, tak aby sahala pod vyůstění hadice, do které vsypeme hrst suchého ledu. Následně uzavřeme nádobu. Uvolňovaný oxid uhličitý bude tryskat z druhého konce hadice. Tento konec na okamžik ponoříme do kádinky s koncentrovanou vodou se saponátem. Po vynoření nám budou z konce hadice odpadávat bílé bubliny plněné plynným oxidem uhličitým. Tyto bubliny můžeme zachytávat pletenou rukavicí – bubliny skutečně neprasknou. 

Vysvětlení:

Plynným oxidem uhličitým vyfukujeme bubliny obdobně jako při použití běžného vzduchu. Jelikož je CO2 těžší než vzduch, bubliny padají mnohem rychleji k zemi. Bubliny se na rukavici udrží díky roztřepeným vláknům, která bublinu neporuší.

   

3. Výborná zmrzlina za pár minut     

Co budeme potřebovat:

suchý led, plecháček či malý kastrůlek, plastová miska/nádoba, do které bude ne moc volně pasovat plecháček, smetana ke šlehání, vanilkový cukr, lžíce. (ingredience záleží v podstatě jen na vás)

Provedení:

Do plastové misky nasypeme dostatečné množství suchého ledu. Do plecháčku nalijeme smetanu ke šlehání a přidáme vanilkový cukr. Poté plecháček zaboříme do misky se suchým ledem. Pokud máme mezi plecháčkem a miskou volný prostor, můžeme ještě plecháček obsypat suchým ledem. Následně jen stále a usilovně mícháme a luxusní zmrzlina je na světě. Při míchání je potřeba seškrabávat smetanu ze dna a ze stěn. 

 

Vysvětlení:

Vzhledem k nízké teplotě suchého ledu začne na dně a při stěnách smetana rychle namrzat. Postupný seškrabáváním namrzlé smetany vznikne výborná našlehaná zmrzlina.

 

 4. Zpívající lžíce

Co budeme potřebovat:

suchý led, hrnec, lžíce nebo vidlička, horká voda, kleště

Provedení:

Na stůl nasypeme suchý led, který rovnoměrně rozprostřeme do silnější vrstvy tak, aby byla v délce lžíce. Horkou vodu nalijeme do hrnce. Poté do horké vody na půl minuty ponoříme lžíci a necháme ji nahřát. Kleštěmi lžíci vyndáme, bez otálení položíme na vrstvu suchého ledu a opatrně trochu přitiskneme. Lžíce začne zpívat/pískat.

Vysvětlení:

Pod nahřátou lžící, na kterou mírně tlačíme, začne suchý led sublimovat. Unikající plynný oxid uhličitý začne nepatrně lžíci nadzvedávat. Toto nadzdvihávání lžíce se děje velmi rychle, což má za následek zvukový efekt.

Chcete odebírat novinky z naší firmy?
Zanechte nám váš e-mail.

Telefon +420 732 554 489

Provozovatel

Rozvoz ledu Brno s.r.o.
Kotlářská 666/30
602 00 Brno
IČO: 06781730
DIČ: CZ06781730

Provozovna

Horova 1730/12
616 00 Brno -
Žabovřesky

© 2015 Rozvozledubrno.cz
Grafický návrh KošnarDesign.cz & realizace Jan Čech